Háború Ukrajnában

Háború Ukrajnában

Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.




Ezt az amerikai fegyvert gyűlölhetik legjobban az oroszok
 

Ezt az amerikai fegyvert gyűlölhetik legjobban az oroszok

Miközben a legtöbb elemző az Ukrajnának szállított harcjárművekre, a Bradley-re, a Leopardokra, vagy éppen a harci gépekre, a MiG-29-esekre és az amerikai F-16-osokra összpontosítja figyelmét, hatalmas hasznot hajtanak azok az Ukrajnának átadott amerikai RAAM-lőszerek, amelyek nagy távolságban telepítenek harckocsi elhárító aknákat.


Oroszország olyan, mint egy nagy hajó, lassan süllyed
 

Oroszország olyan, mint egy nagy hajó, lassan süllyed

Az utolsó tíz esztendő – legalábbis a reáljövedelmet tekintve – elveszett évtizednek számít Oroszországban: 2013-2023 között növekedés helyett hat százalékkal esett az átlag reáljövedelem. Az Ukrajna elleni háború kezdete óta viszont csökken a szegények és gazdagok közötti különbség. Ennek fő oka, hogy a háborúban való részvételért, illetve az elesett katonák után járó „koporsópénzt” elsősorban a kevésbé tehetősek kapják, mert ez az a réteg, amely elsősorban jelentkezett hivatásos katonának.


Nemzetközi lapszemle: Nagy veszély Putyinra a
 

Nemzetközi lapszemle: Nagy veszély Putyinra a "turbóhazafiak" erősödése

Mark Galetti Oroszország-szakértő szerint nem kizárt, hogy a Kreml rendelte meg a katonai vlogger elleni merényletet. A Guardian és a Die Welt a Trump-perről és annak lehetséges következményeiről ír, előbbi úgy fogalmaz, fájdalmasan behatárolt Trump értelmi és érzelmi horizontja. Mi következik, ha ismét Trump lesz az elnök? Mit tehet ennek érdekében Putyin? Hány határkerítés van most világszerte? Válogatás a nemzetközi lapok írásaiból a hvg360-on.

hvg360 hvg360






Pattanásközelig feszült Orbán és Washington viszonya, és ez bármikor tovább romolhat
 

Pattanásközelig feszült Orbán és Washington viszonya, és ez bármikor tovább romolhat

Az orosz–ukrán háború következtében nem tolerálja tovább Washington, hogy Magyarország NATO-tagként olyan politikát folytat, ami Moszkvának áll érdekében. Orbán Viktor viszont nem tolerálja, hogy Washington befolyásolni akarja a magyar politikai-társadalmi folyamatokat a kormányfő példátlan hatalmi koncentrációját veszélyeztetve. Nem tudni, hogy ez a konfliktus hova vezet, de súlyosbodhat.

Dezső András Dezső András